English Zaloguj się
Stowarzyszenie dla mediów

Dlaczego warto? Stowarzyszenie oferuje swoim członkom bezprecedensowe wsparcie we wszelkich kwestiach zawodowych związanych z tematyką służby zdrowia. Ułatwia dostęp do rzetelnej informacji, a także do decydentów oraz wybitnych naukowców w Polsce i za granicą. Członkowie Stowarzyszenia są zapraszani na wszelkie warsztaty, seminaria i konferencje organizowane przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia".

Nasi członkowie są dobrze poinformowani, a ich wizytowniki są pełne cennych kontaktów. Jak zostać „Dziennikarzem dla Zdrowia"? Prosimy o przesłanie deklaracji członkostwa i uiszczenie opłaty wpisowej.

Materiały dla mediów

Poniżej udostępniamy do pobrania materiały prasowe związane z działaniami Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia i tematyką podejmowaną w ramach naszych inicjatyw. 

Europejski Tydzień Szczepień 2022

Jak pokazuje przebieg kolejnych fal pandemii Covid-19, szczepienia są niezbędnym elementem profilaktyki zakażeń groźnych dla życia i zdrowia. Do chorób tych, oprócz infekcji SARS-CoV-2, należą m.in. żółtaczka, gruźlica, krztusiec, grypa oraz inwazyjna choroba pneumokokowa. Szczególnym wyzwaniem jest przy tym zapewnienie szczepionek uchodźcom z objętej wojną Ukrainy. W związku z tym i w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień 2022 Stowarzyszenie przygotowało zestaw materiałów prasowych, poświęconych znaczeniu szczepień w zwalczaniu groźnych chorób:   

Lepiej się zaszczepić niż chorować!
- autoryzowany wywiad prasowy z prof. drem hab. n. med. Leszkiem SzenbornemKierownikiem Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

Krztusiec i gruźlica – choroby, o których nie można zapomnieć
autoryzowany wywiad prasowy drem hab. n. med. Tadeuszem Zielonką, pulmonologiem z Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Szczepienia – długie życie dla wszystkich
- materiał prasowy z kompleksowym omówieniem problematyki wspomnianej we wstępie  

Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia 2022
- komunikat prasowy streszczający najważniejsze informacje.  

 

Rak jajnika: Pacjentki bez mutacji czekają na skuteczne leczenie 

- informacja prasowa z autoryzowanymi wypowiedziami wybitnych ginekologów-onkologów na temat diagnostyki, leczenia i szans na przeżycie pacjentek z rakiem jajnika. To jeden z najtrudniejszych do rozpoznania i leczenia nowotworów ginekologicznych. Długo nie daje specyficznych objawów i w ponad 70 proc. przypadków diagnozuja się go, kiedy jest już rozsiany po całej jamie brzusznej.

Bezcenne wsparcie dla pacjentów z POCHP
wywiad z prof. dr n. med. Władysławem Pierzchałą, pulmonologiem, przewodniczącym Sekcji Chorób Obturacyjnych PTCHP. Rozmowę poświęcono leczeniu POCHP w dobie Covid-19 i konieczności unikania zaostrzeń choroby, która zbyt późno rozpoznana nieleczona prowadzi do nieuchronnego kalectwa i przedwczesnej śmierci.

Psychika dzieci potrzebuje wsparcia, zwłaszcza systemowego
materiał prasowy
 na podstawie wykładu dr Ewy Odachowskiej-Rogalskiej, kierowniczki Zakładu Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychologii APS, wygłoszonego podczas XX Konferencji "Polka w Europie". Rozluźnienie więzi z rówieśnikami, izolacja oraz nieprawidłowe relacje z rodzicami i opiekunami - to najpoważniejsze psychiczne skutki pandemicznych obostrzeń. W efekcie dzieci i młodzież często przejawiają zaburzenia autodestruktywne i lękowe, a liczba przypadków depresji w młodym pokoleniu wzrosła nawet o 37%. W Polsce  dodatkowym problemem jest poważny kryzys psychiatrii dziecięcej.

Zapalenia płuc - wyzwania medyczne

Zapalnie płuc nie jest tylko cięższym przeziębieniem. Większość zachorowań wiąże się z ryzykiem poważnego przebiegu, skomplikowanych powikłań, a nawet śmierci. Obchodzony od 2009 roku Światowy Dzień Zapalenia Płuc (12 listopada) ma uświadamiać niebezpieczeństwa, jakie stanowi ta choroba - szczególnie dla małych dzieci i dla seniorów. Z tego względu Kluczowe znaczenie mają odpowiednia profilaktyka i leczenie, zwłaszcza w obliczu rosnącej antybiotykooporności.

Poniżej udostępniamy pakiet materiałów prasowych, poruszających zagadnienia takie jak m.in. rzeczywista skala zachorować na zapalenie płuc, znaczenie USG klatki piersiowej w diagnostyce zapalenia płuc oraz wpływ szczepień przeciw pneumokokom i krztuścow na obniżenie zachorowalności na zapalenie płuc oraz hospitalizacji z nim związanych.  

 

Potrójnie ujemny rak piersi - dlaczego groźny?
- wywiad z dr n. med. Joanną Streb z Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie Onkologii Klinicznej. Omawiany rak stanowi od 10 do 15 proc. wszystkich nowotworów piersi, charakteryzuje się agresywnym przebiegiem i jest bardzo trudny w leczeniu. Dr Streb przedstawia sytuację pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem piersi, ich rokowania nadzieje na skuteczne leki. 

Choroby układu oddechowego w pandemii 2021
- wywiad z drem n. med. Piotrem Dąbrowieckimprzewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP, z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Wywiad poświęcony jest problemom utrudniającym lekarzom skuteczne leczenie astmy, wpływowi steroidów wziewnych na przebieg Covid-19, a także szczepieniu przeciw koronawirusowi osób z chorobami układu.

Przerzuty do kości można leczyć skutecznie
- wywiad z drem n. med. Michałem Kunkielem z  Narodowego Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Dr Kunkiel wyjaśnia, jakimi metodami dysponuje współczesna medycyna w walce z przerzutami nowotworowymi do kości i ochronie pacjenta przed ich następstwami, czyi niebezpiecznymi złamaniami, uciskiem na rdzeń kręgowy prowadzącym do niedowładów, czy hipercalcemią. 

Recepta na zdrowy sen
Materiał prasowy nt. roli tzw. zegara biologicznego, światła i melatoniny w kształtowaniu dobrego i efektywnego snu. Tekst zawiera 
zawiera autoryzowane wypowiedzi prof. dr hab. Adama Wichniaka z III Kliniki Psychiatrycznej i Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

 

Zachęcamy do pobrania i wykorzystania materiałów!

Pliki można pobrać w formacie PDF. Materiały w formacie otwartym można uzyskać, wysyłając wiadomomość na adres deva@agencjadeva.pl.

Reklama
2009© Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia