English Zaloguj się

XVII Ogólnopolska Konferencja „Polka w Europie” odbyła się w dniach 21-23 września 2018 r. w Rzeszowie pod tematem przewodnim: Wyzwania współczesnej medycyny. Gospodarzem dwóch dni konferencji był Uniwersytet Rzeszowski. Jak co roku, prelekcje wygłosili wybitni eksperci.

XVII Ogólnopolska Konferencja "Polka w Europie" odbyła się m.in. pod następującymi patronatami honorowymi:

  • Marszałka Województwa Podkarpackiego
  • Prezydenta Miasta Rzeszowa
  • Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
  • Głównego Inspektora Sanitarnego
  • Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego
  • Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej

Polka w Europie

„Polka w Europie" to unikalna na skalę europejską konferencja szkoleniowo-informacyjna i „okręt flagowy" Stowarzyszenia. Jej pomysłodawczynią jest wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia red. Anna Koprowicz z Polskiego Radia Szczecin, zaś co roku za perfekcję organizacyjną odpowiada agencja Deva Public Relations z Warszawy.

Podczas kilkudniowej sesji wyjazdowej członkowie Stowarzyszenia, nasi partnerzy i przyjaciele ze świata medycyny, farmacji, nauki, polityki, kultury czy sportu mają możność zapoznania się z najistotniejszymi zagadnieniami ochrony zdrowia tak w kraju, jak i w wybranych państwach europejskich do których udają się uczestnicy. Organizatorzy dokładają starań, aby część zagraniczna wyjazdu obfitowała w silne, merytoryczne akcenty: spotkania, prezentacje, dyskusje z przedstawicielami lokalnych instytucji.

Na konferencję składa się około 30 godzin wykładów o różnej tematyce, prowadzonych zawsze przez specjalistów w swoich dziedzinach. Dawka wiedzy pozyskanej i przekazanej podczas jednej tylko "Polki" daje efekt uczestniczenia w kilkunastu konferencjach prasowych i sympozjach, co w normalnych warunkach zajęłoby wiele miesięcy. Możliwość bezpośredniego kontaktu z ponad setką uczestników oraz unikalna atmosfera są bezcenne.

XIX Ogólnopolska Konferencja "Polka w Europie" - ONLINE

W dniach 25-26 września odbyła się, już po raz dziewiętnasty, "Polka w Europie", czyli największa ogólnopolska konferencja dla dziennikarzy poświęcona poroblematyce medycznej oraz medyczno-społecznej. XIX edycja Konferencji po raz pierwszy odbyła się w formie online, a jej hasło przewodnie brzmiało „Zdrowie Polaków w dobie pandemii koronawirusa”.

W ramach XIX edycji Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia” miało zaszczyt współpracować z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, który udzielił wsparcia merytorycznego.

Patronatem honorowym objęli wydarzenie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Główny Inspektor Sanitarny, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

W trakcie sesji wykładowych omówiono sytuację pacjentów m.in  z chorobami oczu, zaburzeniami snu, a także kwestie związane z wprowadzaniem nowych standardów leczenia w zakresie chorób onkologicznych, w tym dotyczących nowotworu jelita grubego i raka jajnika. W kontekście Covid-19 mówiono także o SM, niepłodności i sytuacji kobiet w ciąży. Ważnym tematem był problem opieki stomatologicznej, a niewzykle interesujący był temat operacji astronautów w kosmosie, przeprowadzanych na odległość z Ziemi. Poruszono także problem schorzeń, których ryzyko powikłań, a nawet zgonu jest znacznie większe  niż niebezpieczeństwo zarażenia się SARS-CoV-2.

PROGRAM KONFERENCJI

 

Organizator udostępnił materiały z Konferencji na Medycznej Platformy Edukacyjnej.

LINK DO MATERIAŁÓW

 

 Partnerzy XIX Ogólnopolskiej Konferencji "Polka w Europie"

XVII Polka w Europie 2018. Rzeszów

XV Polka w Europie 2016. Wrocław

XIV Polka w Europie 2015. SUM w Katowicach

XIV Polka w Europie 2015. Uzdrowisko Ustroń

Wykaz konferencji Polka w Europie w latach 2006-2016

2006
Profilaktyka chorób cywilizacyjnych w krajach nadbałtyckich UE (pobierz PDF)

2007
Rola edukacji w i wczesnego rozpoznania w walce z chorobami cywilizacyjnymi w krajach UE (pobierz PDF)

2008
Bezpieczeństwo stosowania leków i terapii - zdrowie rodziny

2009
Jakość życia kobiety = jakość życia rodziny

2010
Profilaktyka kluczem do zdrowia: wyzwanie dla UE

2011
Najnowsze osiągnięcia w medycynie – szansą na zdrowie

2012
Zdrowie społeczne, a zdrowe społeczeństwo. Wpływ medycyny na jakość życia człowieka

2013
Zdrowa Europa, zdrowa Polska. Kierunki rozwoju współczesnej medycyny

2014
10 lat Polski w Unii Europejskiej. Wpływ nowoczesnej medycyny na jakość życia pacjentów

2015
Medycyna XXI wieku - dokąd zmierzamy? Nowatorskie metody leczenia: diagnostyka, chirurgia, farmakoterapia, rehabilitacja 

2016
Nowoczesne terapie w walce z chorobami cywilizacyjnymi

2017
Wyzwania współczesnej medycyny kluczem do zdrowia społecznego"

2018
Wyzwania współczesnej medycyny

Polscy dziennikarze w WHO

Niemal setka dziennikarzy zaokrętowała się wrześniowego popołudnia 2014 r. na prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej „Wawel”. Celem była stolica Danii – Kopenhaga, w której siedzibę ma Biuro Regionalne WHO (Światowej Organizacji Zdrowia). Podczas specjalnie zorganizowanego panelu wykładowego wysłuchaliśmy interesujących prelekcji, podejmujących istotne z punktu widzenia zdrowia Europejczyków zagadnienia. Strategia Zdrowie 2020, czyli nowa europejska polityka zdrowotna, była przedmiotem wystąpienia Moniki Kosińskiej, specjalistki polskiego pochodzenia pracującej w WHO. „Korzystanie z szeroko dostępnej służby zdrowia jest prawem człowieka” – przekonywała prelegentka. Wskazywała, że inwestycja w system zdrowia jest strategiczną inwestycją w całe społeczeństwo, gospodarkę, rozwój i bezpieczeństwo. Mają temu służyć publiczne, otwarte, zorientowane na pacjenta systemy ochrony zdrowia. WHO dąży do tego, aby implementować założenia strategii w systemach zdrowotnych większości państw świata.

Jednym z filarów strategii jest skoordynowane zwalczanie chorób zakaźnych, w tym większy nacisk na szczepienia. Dowiedzieliśmy się między innymi, że narastający w ostatnich latach opór przeciwko szczepieniom przyniósł nawrót choroby wirusowej, która prawie była już wyeliminowana – odry. – Europa musi na nowo zdefiniować pojęcie profilaktyki poprzez szczepienia – przekonywała kolejna prelegentka dr Dina Pfeifer.

Sesja seminaryjna w Uzdrowisku Pieszczany

Sesja seminaryjna w Pradze (2016)

Reklama
2009© Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia